Kamienne Kręgi, Kalwaria Wielewska, Kościół p.w. św Mikołaja

Rezerwat Przyrodniczo - Archeologiczny "Kręgi Kamienne" powstał w 1958r., zajmuje obszar 156 ha na prawym brzegu Wdy. Kalwaria Wielewska jako jedyne Sanktuarium Męki Pańskiej w diecezji pelplińskiej. W skład kalwarii wchodzą 23 obiekty, w tym 14 kaplic, 6 kompozycji rzeźbiarskich, święte schody, ambona oraz pustelnia. Kościół parafialny zbudowano w latach 1904-1906 w stylu neobarokowym. Jest to największa budowla sakralna wielewskiego sanktuarium.

Ferma strusi afrykańskich oraz dom na dachu

W Szymbarku znajduje się ciekawy budynek, postawiony na dachu. Wchodzi się do niego przez okno szczytowe i spacerując po suficie przenosi do minionej epoki a świadczą o tym meble z PRL-u umocowane do podłogi. Farma Strusi Afrykańskich w Garczynie została założona w lipcu 1993 roku jako pierwsza w Polsce. Na Fermie jest ponad 220 sztuk strusi w różnym wieku.

Zajazd Fojutowo oraz Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich

We Wdzydzach Kiszewskich znajduje się wieża widokowa o wysokości 35,6m. Dzięki trzem platformom widokowym można podziwiać panoramę Wdzydz, Krzyż Jezior Wdzydzkich oraz największą wyspę jeziora Wdzydze. Akwedukt, który mieści się w Fojutowie powstał z kamieni i żółtej cegły łączonych wapnem. Pod sklepieniem kanału jest również kładka, którą to można przejść na drugą stronę kanału. Akwedukt to jedna z wielu atrakcji, które występują na 20ha zajazdu

Odpoczynek/Zamek Krzyżacki

Najlepszą atrakcją dla dzieci jest 25 metrowa zjeżdżalnia, która wpływa do jezioro Rzuno położonego w Dziemianach. W Starej Kiszewie można zwiedzić ruiny zamku zbudowanego przez Krzyżaków na miejscu wcześniejszego grodu w pierwszej połowie XIV wieku. Nad rzeką Wierzycą wznieśli oni zespół składający się z zamku właściwego i przedzamcza otoczonych murem z czterema basztami.

Szlaki piesze, rowerowe, i spływy kajakowe

Spływ kajakowy to doskonały sposób na poznawanie terenu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i jego pięknego krajobrazu. Wda, nazywana też Czarną Wodą, jest największą rzeką przepływającą przez teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Szlak rowerowy - "Pętla Przytarnia" rozpoczynający się we Wielu. Szlak wiedzie przez Przytanię, przy jeziorze Wdzydze, następnie przez gęste bory urozmaicone licznymi jeziorkami i torfowiskami na górę Chełmice. Piesza ścieżka przyrodnicza "Szlakiem pięciu jezior" prowadzi przez różnorodne przyrodnicze tereny ukazując krajobraz lasów, jezior, łąk, i rzek.

Folklor, dyskoteki, aktywny sport

Kontynuacją kultury ludowej we Wielu są imprezy artystyczne o randze krajowej - Turniej Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia z ponad 30-letnią tradycją oraz Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Obok szkoły znajduje się orlik (dwa boiska), z którego za darmo można skorzystać. Dyskoteki odbywają się w Wielu (CLUB NEXT WIELE - 1,5km), ośrodek eFKa(3km) jak i w Borsku(6km).

Muzeum Hymnu Narodowego i Ogród botaniczny

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie - oddział zamiejscowy Muzeum Narodowego w Gdańsku, znajdujący się w Będominie na Kaszubach. Muzeum ulokowano w dworze szlacheckim, należącym w latach 1740-1785 do rodziny Wybickich. Tam urodził się Józef Wybicki, twórca tekstu Mazurka Dąbrowskiego, hymnu państwowego Polski. Ogród Botaniczny w Gołubiu jest członkiem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. Ogród jest usytuowany na skarpie wyższej trasy rynny pojeziernej Jeziora Potulskiego. Łączna powierzchnia działek ogrodu wynosi 3,68 ha.

Jezioro Wielewskie

Położone jest u podnóża Kalwarii Wielewskiej. Dno jest piaszczyste. Jest to wspaniałe miejsce na kąpiel i uprawianie sportów wodnych oraz rybołówstwo. Czysta woda zawsze zachęca do pływania. Nad jeziorem znajdują się trzy kąpieliska: Strzeżone gminne(blisko kalwarii), na terenie ośrodka eFKa oraz ośrodka BEAVER Tourist. Wszystkie wymienione kąpieliska posiadają plażę, pomost oraz możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Nasze jezioro znajduje się w centrum wszystkich atrakcyjnych, jak i rybackich jezior. Na okolicznych jeziorach organizowane są spływy kajakowe.

Miejscowa rozrywka

    Paintball, jazda konna,
    Sprzęt pływający: kajaki, żaglówki, rowery wodne, łodzie wiosłowe
    Naukę pływania - możliwość zdobycia karty pływackiej
    ............................................................................................................................................